Przegląd taxi – podstawowe informacje

Przegląd taxi Mokotów

Jeśli jeździsz taksówką lub zamierzasz to robić, zdajesz sobie zapewne sprawę z jak dużą odpowiedzialnością się to wiąże. Ludzie wsiadający do taxi ufają nie tylko zdolności kierowcy, ale także zakładają, że samochód, którym będą jechać jest sprawny i bezpieczny. Z tego powodu tak ważne jest, aby wykonywać przegląd taxi. Musisz przejść także kontrolę pod kątem przystosowania do przewozu osób. Tutaj znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Przegląd taxi – za jaką cenę i gdzie wykonać?

Samochody taxi, potocznie określane jako „taksówki”, należą do samochodów przystosowanych do przewozu osób. W związku z tym trzeba tu powiedzieć o dwóch typach przeglądu: zwykłym okresowym oraz przeglądu pod kątem przystosowania do przewozu osób.

Wybierając się na pierwszy przegląd samochodu, który zarejestrowałeś jako taksówkę, zapłacisz 42 zł za badanie techniczne dotyczące przystosowania do przewozu osób. Jeśli nie masz aktualnego przeglądu okresowego tego auta to dopłacisz dodatkowo standardowe 98 zł. Jeśli jest to auto z instalacją LPG to koszt wyniesie jeszcze dodatkowe 63 zł.

Gdy kolejny raz pojedziesz na przegląd okresowy to zapłacisz już tylko 98 zł lub 161 zł (jeśli masz instalację LPG). Zasady dotyczące częstotliwości okresowe badań technicznych taxi są inne niż w przypadku zwykłych. Przegląd okresowy trzeba robić co rok, nawet w przypadku nowego samochodu.

Badanie techniczne taxi jest wykonywane w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Jak przebiega przegląd techniczny taxi?

Badanie okresowe samochodu jeżdżącego jako taxi jest takie samo jak innych pojazdów. Sprawdzany jest pod kątem bezpieczeństwa, sprawności poszczególnych elementów i układów. Kontrola obejmuje też dodatkowe wyposażenie, czyli obecność gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego.

Jednak podczas przeglądu taxi pod kątem dostosowania do przewozu osób sprawdzane są też inne elementy. Jednym z nich posiadanie charakterystycznego światła z napisem „TAXI” . Ten element musi spełniać także określone wymagania. Światło musi być białe lub żółte, a czarny napis musi być widoczny zarówno z przodu i z tyłu. Znajdować się musi oczywiście na dachu. Ważne jest także to, aby w nocy światło widoczne było z 50 metrów. Musi być także połączone z taksometrem – wyłączenie i włączenie taksometru powoduje wyłączenie i włączenie światła.

Wspomniany wyżej taksometr elektroniczny to także element niezbędny. Podczas kontroli musimy także przedstawić dowód jego legalizacji. Przepisy określą również kwestię ilości drzwi i ich rozmieszczenie. Muszą to być przynajmniej dwoje drzwi z obu stron nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej i jedne z tyłu nadwozia. Kolejnym wymaganiem są przynajmniej 2 miejsca dla pasażerów. Taksówka musi także zapewnić podróżującym miejsce na bagaż. Właściciel samochodu taxi zobowiązany jest posiadać także ogumione koło zapasowe oraz apteczkę.

SKP Mokotów Media