Przegląd ciągnika rolniczego

Przegląd techniczny traktora

Ciągnik jest jedną z podstawowych maszyn używanych w gospodarstwie rolnym. To właśnie między innymi z tego powodu, powinien on być w pełni sprawny, aby właściwie spełniał swoją rolę, kiedy tylko jest to wymagane. Odpowiedzialny rolnik na bieżąco dba o kondycję takiego pojazdu, jednak prawo dodatkowo nakłada na nas obowiązek regularnego przeprowadzania badań technicznych, czyli przeglądu ciągnika rolniczego. Co dokładnie podlega kontroli podczas tego typu badań? Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat.

Identyfikacja pojazdu

Specjalista, do którego się udamy, w pierwszej kolejności musi dokonać identyfikacji pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o tablicę rejestracyjną, która musi być czytelna, odpowiednio przymocowana oraz posiadać nalepki kontrolne. Sprawdzony musi zostać również numer VIN, czyli numer nadwozia. W starszych pojazdach, znalezienie i odczytanie numerów może sprawiać nieco problemów, z uwagi na ich częste przykrycie kolejnymi warstwami farby. Nowsze ciągniki mają już jednak specjalne tabliczki, które znajdują się na ramie kabiny pasażerskiej.

Hamulce

Hamulce w każdego typu pojazdach to jedna z najważniejszych rzeczy, które musimy sprawdzić podczas przeglądu. W starszym ciągniku, dokonanie oględzin grubości okładzin oraz tarcz może już jednak sprawić nieco trudności, gdyż są one ukryte w obudowie tylnego mostu. Fachowcy są w stanie sobie jednak z tym poradzić. Bardzo ważne jest także sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego, a także kondycji wszystkich przewodów, zarówno tych sztywnych, jak i elastycznych.

Oświetlenie

Niestety, bardzo wielu właścicieli ciągników rolniczych nie dba we właściwy sposób o elementy oświetlenia. A przecież chodzi w tym przypadku nie tylko o komfort jazdy po zmroku, ale także bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Dlatego podczas przeglądu technicznego, sprawność tego elementu wyposażenia ciągnika jest również skrupulatnie sprawdzana. Wszelkie usterki muszą zostać usunięte, aby pojazd pozytywnie przeszedł takie badanie techniczne.

Troska o środowisko

Ciągniki, a zwłaszcza zastosowane w nich silniki oraz układy wydechowe, muszą spełniać określone normy ekologiczne. W związku z tym, silniki są obudowywane osłonami, które niestety często są zdejmowane przez właścicieli. Oprócz tego, układy wydechowe często ulegają korozji i stają się nieszczelne, powodując niebezpieczne wycieki. Tego typu usterki mogą także wystąpić w obrębie pomp hydraulicznych, siłowników czy w uszczelkach głowicy. Niestety w sytuacji, gdy wycieki są znaczne, pojazd może nie przejść przeglądu.

Stan opon

Jednym z elementów ciągnika, który jest szczególnie narażony na nadmierną eksploatację jest jego ogumienie. Trzeba przecież pamiętać, że tego rodzaju pojazdy poruszają się po bardzo różnych podłożach. Niestety, ich właściciele często mają tendencję do ociągania się z ich wymianą. Trzeba jednak pamiętać, że może to spowodować nie tylko negatywny wynik przeglądu, ale także wpływać na bezpieczeństwo nas samych, jak i innych użytkowników dróg, po których się poruszamy.

SKP Mokotów Media